Czas na nudę, po co? czym jest roztrenowanie?!

 

Zawitałam w ZSO zahaczając o przerwę, gdzie spotkałam „swoje” dzieciaki. Totalnie nie byłam tam w celu odwiedzin zawodników, ale całkiem przyjemnie zostać przez nich otoczoną. Nagle zdałam sobie sprawę, że jest wiele tematów do poruszania z każdym z nich, że w sumie stęskniłam się za nimi:) Niektórzy może nie za mną, ale już za treningami na pewno. O TO CHODZI!

Roztrenowanie to inaczej, prosto mówiąc „odpoczynek”. To częściowe lub całkowite porzucenie pracy treningowej, w celu regeneracji organizmu. Często jest tak, że po dobrym sezonie my chcielibyśmy ciągnąć to w nieskończoność, ale aby osiągnąć lepsze efekty musimy po prostu odpocząć, „zejść” z formy. To nie musi być czas, a nawet nie powinien, gdzie totalnie nic nie robimy. To czas na robienie czegoś innego. Ja „zmuszam” swoje dzieci do aktywności na basenie…ach niestety z marnym skutkiem- takie małe porażki trenerskie.

Mówi się, że sportowcami jest się cały rok, jak najbardziej zgadzam się z tym powiedzonkiem, ale jak od wszystkiego od sportu też należy ciut odpocząć. A co chyba najważniejsze odpocząć nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. oj tak, niestety młodzi sportowcy też męczą się psychicznie i to o wiele szybciej jak „starzy”. Jest to ściśle związane z dojrzewaniem, hormonami, ambicjami, tym wszystkim, co w adolescencji piękne i niepoukładane, ale o tym kiedy indziej.

U biathlonistów roztrenowanie jest też taką przerwą między sezonem letnim, a zimowym. Teoretycznie chciałoby się zbudować formę dwukrotnie w roku (na lato i zimę), nie jest to łatwe, a na pewno mocno obciąża organizm. Ze względu na to, że i w lato i zimę mamy Mistrzostwa Polski to teraz trzeba odpocząć! Tak więc zapomnijmy na chwilę o biathlonie!

U nas „odpoczynek” wypada w cudowny okres „przesilenia wiosennego”, czyli tego dziwnego okresu gdzie wszystko rośnie, odżywa, kwitnie, robi się cieplej a nam się po prostu niczego nie chce i jesteśmy permanentnie zniechęceni i zmęczeni. Ha, lepszego okresu wybrać nie mogliśmy. Najgorzej jest trenować w takim czasie, gdzie nam się po prostu nie chce, a tak sprytnie- biathloniści odpoczywają, nabierają energii w jednym z najgorszych okresów roku.

Kto dobrze odpocznie, kto nabierze sił witalnych, kto się tak okropnie wynudzi, ten chętniej i z uśmiechem wróci na trening. A po cudownym lenistwie, czekają jeszcze lepsze treningi, to co każdy z nas lubi najbardziej czyli praca nad stabilizacją, stretchingiem czy ogólnorozwojówką. Dlatego odpoczywajcie! W treningu odpoczynek jest najważniejszy:)

Tu też mnie znajdziesz!

@Po_drugiej_stronie_lunety

@aga_cyl_official